Budowa pompy elektrycznej

Pompa to sposób maszyny roboczej, w jakiej energia silnika napędowego przekłada się na przenoszenie cieczy z zakresu niższego na znaczniejszy. Poprzedniczką pomp wirowych, jakie znajdują zastosowanie w technice, jest pompa tłokowa - rodzaj pompy wyporowej, wykorzystującej tłok ruszający się ruchem posuwisto zwrotnym w cylindrze. Typowa pompa przygotowana jest przede wszystkim z komory, tłoku oraz nurnika napędzanego tłoczyskiem.

I tylko cechuje się niewielką wydajnością i wiąże się z sporymi kosztami eksploatacyjnymi, więc tworzy wielkie możliwości tłoczenia cieczy o znacznie ważnej lepkości, jak i cieczy lotnych oraz zawiesin ciała stałego. Do zalet takich pomp można także zaliczyć lepsze zużycie energii, płynące z pełnych szansy zmian obciążeń, i stała wydajność (pracuje 24h na dobę) i wada konieczności zalewania (funkcjonują na "ciepło").

Takie pompy dobrze zbierają się między drugimi w zespołach odwadniania igłofiltrami, które są obecnie powszechnie stosowane jako forma obniżania poziomu wody gruntowej. Igłofiltrowanie jest teraz planowane już na poziomie projektowania tworzenia kosztorysu inwestycji. Jest dobrym systemem przy czasowym osuszaniu wykopów budowlanych.

Zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania w zasięgu odwadniania terenu ciągle ewoluuje także potrzebuje wykorzystywania pomp o najdoskonalszej jakości, co skutecznie chroni i wzmacnia przed niechcianą wodą. Warto wcześniej rozeznać się w tym, jakiej pompy będziemy chcieć, żebym w sumy świadomie zdecydować się albo na pompę zasilaną silnikiem elektrycznym, albo zasilaną silnikiem spalinowym.